Zeki'de Öne Çıkanlar: Konu Farkındalığı

Zeki, kendi kendine öğrenen, detaylı istatistikler veren, kolay conversational ux arayüzü ile etkili sohbet tasarımları yapabildiğiniz yapay zekâ chatbot yaratma platformu bildiğiniz gibi.

Tüm chatbot’lar temelde 2 fonksiyon üzerine çalışır: Anlama ve Yazma (Konuşma)

Zeki ekibi olarak geçtiğimiz 1,5 yılda yurt içi ve dışında sayısız platformu kullanıp test ettik ve işte tam da bu yüzden Zeki’yi geliştirme yoluna gittik. Çünkü kullandığımız platformların tamamı ya anlama, ya da anlamlandırıp konuşma konularının en az birinde (çoğunlukla her ikisinde) çuvalladı. Bugün, Zeki’nin çuvallamamasını sağlayan en önemli fonksiyonlarının birinden bahsedeceğiz: Context Awareness, yani konu farkındalığı.

Context nedir?

Tam Türkçe karşılığı “bağlam” olan context, en basit tabiriyle sohbet esnasında o anda neyden bahsedildiği, ne hakkında konuşulduğudur.

Tüm chatbot’lar, temelde trigger (tetikleyici, anahtar kelime) bazlı çalışırlar. Fakat altyapıda bağlam/konu farkındalığını sağlayacak algoritmalar yoksa, chatbot kullanıcıyı genelde anlamaz, ya da yanlış anlar. Yanlış anladığı gibi, sohbetin gideceği noktayı kestirebilmesi ve kullanıcının neden bahsettiğini anlaması da çok güçtür. İşte çoğu chatbot platformu/altyapısı burada çuvallamaktadır.

Örneğin ilk müşterimiz, Türkiye’nin en büyük güvenlik firması Securitas’ın chatbot’unu ele alalım.

Aşağıdaki konuşmada, ilk mesajda “misyonunuz nedir” sorusuna Securitas’ın genel misyonunu cevap olarak verirken; ikinci “misyonunuz nedir” sorusunda chatbot, kullanıcının vakıftan bahsettiğinin farkında olarak vakfın misyonunu yanıt olarak veriyor. İşte bu, Zeki altyapısının benzersiz özelliklerinden sadece biridir.

Zeki'de Öne Çıkanlar: Konu Farkındalığı

Siz de Zeki AI chatbot altyapısı hakkında daha fazla bilgi almak ya da ücretsiz demo talebinde bulunmak isterseniz bize ulaşın.

Request a Demo

Our experienced conversation designers are ready for your chatbot success. Get a special demo for free.

Request a demo